Aktuálně

NAPÍNAVÉ SOUBOJE V CÍLOVÉ ROVINCE


Epické souboje viděli diváci v dnešních závodech elitních kategorií, jak ženský, tak i ten mužský byl rozhodnut až na cílové rovince ve spurtu. Po třetí za sebou se ve Vysočina areně radovala Dánka Annika Langvad a Nino Schurter zvítězil na české půdě už po šesté! Devátým místem se před tísícovkami fanoušků blýsknul Jaroslav Kulhavý, nejlepší Češky dojely těsně za sebou na 27. a 28. místě.

Langvad, která na Vysočině obhajovala loňské vítězství, se zbytku startovního pole vzdálila společně s Jolandou Neff krátce po startu. Vzorově spolupracovaly, ještě pár set metrů před cílem se zdála být silnější švýcarská závodnice. V nájezdu na cílovou rovinku ale na okamžik zaváhala, ohlédla se po soupeřce ze severu Evropy a na její atak nedokázala odpovědět.
„Bála jsem se, že v posledním kole mi Jolanda ujede. Ale byla jsem si jistá, že pokud se jí dokážu udržet, budu ve spurtu lepší. Hodně jsem se poučila ze short tracku. Navíc trať v Novém Městě miluji, je moje nejoblíbenější z celého seriálu,“ rozplývala se čtyřiatřicetiletá závodnice z Dánska.

Jitka Škarnitzlová začala perfektně, první kola byla v první patnáctce, ale později se pořadím propadala. „Na kořenech jsem ve výjezdech ztrácela, necítila jsem se v těch pasážích dobře. Nebyla jsem bez síly, ale prostě se mi nedařilo sladit kolo s terénem,“ posteskla si Škarnitzlová v cíli.
Jen o pár vteřin dříve si aplaus tribuny v cílové rovince vychutnala Karla Štěpánová. „Poslední měsíce si prožívám peklo s alergií. Práší se, neprší. Chtěla jsem se ukázat fanouškům, kteří už mi dokonce sami radí, co mám vyzkoušet. Byla jsem obrovsky motivovaná. Jak jsem se chtěla ukázat, několikrát jsem zazmatkovala, ale postupně jsem získala koncentraci a dokázala dojet na slušné pozici. Jsem ráda za umístění ve třicítce,“ hodnotila vystoupení ve Vysočina Aréně Štěpánová.


O triumfu úřadujícího olympijského šampióna po těsném spurtu s Antonem Cooperem z Nového Zélandu musela rozhodnout až cílová fotografie. Schurter nenašel přemožitele na Vysočině už tři roky v řadě. Před olympijskými hrami v roce 2016 ovládl na českém území mistrovství světa, minulý rok dominoval závodu Světového poháru stejně jako v letošním roce.

Na čele závodu nejprve diktoval tempo s Van der Poelem z Nizozemska, jenže ten v polovině závodu spadl a odstoupil. Schurter pak spojil síly s dvojicí, která obsadila další dvě příčky na stupních vítězů. V posledním kole švýcarský fenomén stupňoval tempo a Francouz Maxime Marotte odpadl, nicméně Cooper se držel šampióna a v cílové rovince se zdálo, že bude mít více sil. Nakonec byl Schurter o milimetry na pásce dříve.

Kulhavý po startu z třetí řady jezdil v druhé desítce, později se prodral pořadím vpřed. V posledním kole se chystal k útoku na pátou příčku, kterou držel Fumic. Jenže ve stoupání na kořenech českého závodníka při stoupání na kořenech zradila technika. „Snažil jsem se přehodit a řetěz mi spadl za kazetu. Bylo po nadějích na pódiové umístění, které by se rozhodně počítalo,“ posteskl si Jaroslav Kulhavý. Byť byl poprvé v desítce při závodech letošního Světového poháru, měl ke spokojenosti daleko. „Chtěl jsem být výše. Bohužel jsem neměl stoprocentní nohy, chybělo mi deset procent výkonu,“ přiznal dvojnásobný olympijský medailista.

Fantastickou stíhací jízdu předvedl Ondřej Cink. Ač měl startovní číslo 72 a vyrážel z deváté řady, finišoval jako osmnáctý. „Nové Město je pro mě víc než Tour de France. Chtěl jsem jet na doraz a skočit do elitní dvacítky, což se podařilo, tudíž jsem maximálně spokojený.

Blízko životnímu umístění byl v jednom okamžiku Jan Škarnitzl, který se pohyboval na jedenácté pozici. Jenže defekt předního kola jej z boje o elitní desítku vyřadil. „Je paradox, že se to stalo zrovna v sekci Mitas Choice. Jel jsem a najednou cítil, že mám kolo prázdné. Měl jsem to zrovna daleko do depa. Ve stoupáních nešlo o tak dramatický problém, ve sjezdech jsem ale musel být opatrný,“ popisoval Škarnitzl.NAPÍNAVÉ SOUBOJE V CÍLOVÉ ROVINCE