Aktuálně

PROGRAM SVĚTOVÉHO POHÁRU OBOHATÍ SHORT TRACK


Pokud chcete zažít vzrušení nového formátu závodění na horských kolech, neměli byste v pátek ve Vysočina Aréně rozhodně chybět. Proč? Protože už v pátek půjde o hodně. Na zkráceném okruhu se pojede zkrácený závod - od toho Short Track (oficiálně označováno zkratkou XCC). A pojede ho nejlepších 40 žen a potom 40 mužů, takže žádná nuda. Naopak, půjde o startovní pozice do nedělního závodu olympijského cross country i body do celkového hodnocení Světového poháru!
 
Celkově bude závod v Short Tracku trvat okolo 25 minut pro obě kategorie tak, aby se závodilo celkově na plus minus 10 okruhů. Na rozdíl od běžné trati XCO bude bude kratší okruh postrádat valnou většinu singletrailových pasáží a další technické sekce. Důvod je prostý: snaha je o maximální propustnost trati a okruh povede po dostatečně širokých cestách s dobrou možností pro předjíždění a taktické manévry, což povede k zatraktivnění jak pro diváky na místě, tak i pro fanoušky doma u televize. 

Short Track bude mít svojí velkou premiéru už tento pátek v německém Albstadtu, kde se jede 2. závod SP. Závod je vypsaný pro závodnice a závodníky kategorie Elite, účastnit se však mohou i kategorie do 23 let startující tuto sezonu v elitní skupině. Na startu bude stát vždy 40 závodnic/závodníků, a to takto: prvních 16 půjde z průběžného pořadí SP a doplňovat je bude 24 závodnic/závodníků podle pořadí světového žebříčku UCI.

Motivace je velká, půjde o zisk bodů do Světového poháru XCO, za 1. místo bude 125 bodů, což je polovina za cross country, sbírat se budou i body do týmového pořadí. Navíc 16 nejlepších z Short Tracku bude stát v prvních dvou startovních řadách pro závod XCO!

“Já se na to těším moc, bude to velká a zajímavá změna a jsem zvědavý, jak se s tím všichni popereme,” nechal se slyšet loňský vítěz Světového poháru Švýcar Nino Schurter z celku Scott Sram. “Myslím, že by mi to mohlo sedět, mám dobré starty, navíc jsem potrénoval výbušnost, takže si věřím. Hodně bude záležet na trati, to bude alfou a omegou úspěchu celého konceptu short tracku. Já osobně mám za cíl skončit v top osmičce, abych potom v neděli startoval nejhůř ze druhé řady,” prozradila největší současná hvězda horských kol, která vloni vyhrála všechny závody SP a k tomu i světový šampionát.
 
Koho bychom mohli vidět na startu XCC z českých závodníků? Určitě to bude Jaroslav Kulhavý v dresu továrního týmu Specialized, snad i Jan Škarnitzl (Sram Mitas Trek) a věřme, že i dvě dámy, tedy Jitka Škarnitzlová (GAPP System - Cabtech) a Karla Štěpánová (N1 BMC Team).
 
Přijďte tedy v pátek 25. května do Vysočina Arény vytvořit skvělou atmosféru, aby měli závodníci Short Tracku další motivaci. Ukázat vám dramatické souboje a to nejlepší z mountainbikingu. Ženy startují v 18:00 hod. muži pak v 18:45. 
 
Celý program zde: http://mtbnmnm.cz/program-sp


PROGRAM SVĚTOVÉHO POHÁRU OBOHATÍ SHORT TRACK