Aktuálně

V LETECH 2019 A 2020 BUDE SVĚŤÁK ZASE DOMA!!!


Po náročných jednáních se zástupci UCI a ostatními pořadateli Světových pohárů začátkem září ve švýcarském Lenzerheide, jsme nedávno dostali dobrou zprávu: pořádání Světového poháru nám bylo přiděleno i na následující roky 2019 a 2020. A nebyla to zrovna snadná vyjednávání! Od konce května, kdy jsme hostili Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě (mimochodem: bylo to již posedmé, což nám v součtu s Mistrovstvím světa 2016 dává už osmiletou zkušenost s pořádáním nejvrcholnějších cyklistických podniků) uplynuly již více než 4 měsíce. Co se za tu dobu událo?

Hned v červnu jsme podávali kandidaturu na pořádání dalších dvou ročníků Světového poháru v letech 2019 a 2020. Mohlo by se zdát, že s naší úspěšnou pořadatelskou historií je taková žádost víceméně formalitou. Opak je však pravdou! Vypracovat kandidaturu znamená ohlédnout se za všemi těmi roky a znovu formulovat, co vlastně dělá náš podnik tak úspěšným, důkladně přemýšlet o plánech do budoucna a jasně popsat, kam chceme v dalších letech akci směřovat. Je to práce trochu vizionářská, trochu bilanční, ale taky dost analytická. Proto je potřeba důkladně vše prodiskutovat a každou myšlenku uvážit z mnoha různých perspektiv.

Každopádně jsme očekávali rozhodnutí cyklistické unie UCI o pořadatelství na následující roky co nejdříve. Doufali jsme, že budeme mít nejpozději v červenci či srpnu dobré zprávy a pořadatelství na následující roky obhájíme. Náš závod v květnovém termínu je sice ještě skoro 8 měsíců daleko, ale to je zhruba tak optimální doba, kdy se začíná vyjednávat s partnery o smlouvách na další sezónu a jakékoliv prodlevy nám posléze způsobují komplikace. Týdny však plynuly a žádné zprávy nepřicházely. Postupně již byla v kuloárech patrná nervozita, protože sezóna 2019 se blíží a stále není zveřejněný její kalendář!

Následně se na facebooku objevila zpráva pořadatele úvodního dílu SP 2018 z jihoafrického Stellenbosche, která vysvětlovala důvody, proč bude tento závod v sezóně 2019 v kalendáři chybět: ve zkratce jde o to nejprozaičtější – pořadateli se nepodařilo zajistit životaschopný ekonomický model. To bylo poměrně překvapivé oznámení, samotná UCI totiž se Stellenboschem pravděpodobně počítala, protože byl již dříve oznámen termín úvodního dílu SP 2019 v březnovém datu, kdy se obvykle závodí jen na jižní polokouli – zdálo se tedy, že březnový termín je v kalendáři rezervován právě pro JAR.

S přibývajícími týdny již začali být nervózní i další pořadatelé z obvyklých destinací SP, jako je Lenzerheide či Val di Sole, což bylo patrné již díky zvýšené frekvenci emailové komunikace z těchto destinací. Emailový apel na UCI, aby o kandidaturách rozhodla bez dalších prodlev, však zůstal nevyslyšen.

Na poli UCI se totiž ještě finišovalo s několika nedořešenými záležitostmi. Prodloužení smlouvy s titulárním partnerem Mercedes-Benz zabralo více času, než se původně přepokládalo. Navíc se objevili noví partneři seriálu, se kterými bylo potřeba uzavřít kontrakty tak, aby se následně nevylučovaly se smlouvami, které uzavírá UCI s pořadateli jednotlivých závodů SP (a ti pak následně s jejich vlastními lokálními partnery). A rychle se blížil termín zářijového Mistrovství světa horských kol, kde už celá mountainbiková komunita očekávala, že se kalendář 2019 oznámí a různé spekulace se tím utnou.

Osobní účast na MS ve Švýcarsku pro nás byla důležitá. Na úvod nás zmrazil náš dlouholetý přítel z japonského koncernu na výrobu cyklo-komponentů svojí zákulisní zprávou, že Nové Město v kalendáři na roky 2019 a 2020 chybí! To nás zaskočilo, ale neztráceli jsme hlavu. Následná jednání s UCI potvrdila naši domněnku, že se nechtějí zbavit nejlépe hodnoceného závodu série a že s námi počítají i do dalších let. Nicméně oficiální smlouvy a odhalení kalendáře na sezónu 2019 bylo i nadále oddalováno, protože UCI svá jednání s partnery nestihla dokončit v takovém termínu, aby mohlo být v půlce září při MS základní plánování následujících 2 sezón hotovo.

Je říjen a my již naštěstí máme podepsanou smlouvu, a to na oba následující roky, tedy 2019 i 2020. Nedávno byl odhalen také celý kalendář závodů Světového poháru 2019, vypadá následovně:

27. - 28. 4.    DHI                             Maribor/SLO
17. - 19. 5.    XCO/XCC                   Albstadt/GER
24. - 26. 5.    XCO/XCC                   Nové Město na Moravě
1. - 2. 6.        DHI                             Fort William/GBR
8. - 9. 6.        DHI                             Leogang/AUT
5. - 7. 7.        XCO/XCC/DHI           Vallnord/AND
12.- 14. 7.     XCO/DHI                    Les Gets/FRA
2. - 4. 8.        XCO/XCC/DHI           Val di Sole/ITA
9. - 11. 8.      XCO/XCC/DHI           Lenzerheide/SUI
28. 8. - 1. 9.  XCO/DHI                    MS - Mont Sainte Anne/CAN
6. - 8. 9.        XCO/XCC/DHI           Snowshoe, West Virgina/USA

 

Dle slov UCI z počátku září je v současné době přebytek kvalitních zájemců o pořadatelství, proto si mohou zástupci UCI vybírat. Máme tedy radost, že budeme i nadále součástí rodiny SP!

Ke kalendáři však máme delší povídání, to ale zveřejníme zase příště!

 V LETECH 2019 A 2020 BUDE SVĚŤÁK ZASE DOMA!!!